banner Cupuacu

Veganská kosmetika – co se o ní vyplatí vědět

Veganská kosmetika je stále populárnější mezi lidmi, kteří hledají etické a ekologické alternativy. V reakci na rostoucí zájem o péči o životní prostředí a dobré životní podmínky zvířat se řada kosmetických společností rozhodla vyrábět produkty bez přísad živočišného původu. Veganský kosmetický průmysl zažívá dynamický rozvoj, který je výsledkem měnících se preferencí spotřebitelů a jejich většího ekologického a zdravotního povědomí.

Veganská kosmetika je kosmetický přípravek, který neobsahuje žádné složky živočišného původu ani jejich deriváty. To znamená, že ve výrobním procesu nejsou použity žádné látky jako jsou mléko a mléčné výrobky, med, včelí vosk, lecitin, lanolin a kolagen. Některé živočišné látky, jako je kyselina hyaluronová, lze díky technologickému vývoji získat pomocí biotechnologických nebo syntetických metod. Proto je důležité ověřit si informace týkající se původu účinné látky, nikoli pouze její název uvedený na seznamu INCI. Důležitou podmínkou pro to, aby byla kosmetika považována za veganskou, je absence testování na zvířatech v každé fázi výroby, od ingrediencí až po konečný produkt.

Pamatujte však, že všechny kosmetické produkty dostupné na evropských trzích nelze testovat na zvířatech! V roce 2013 zavedla Evropská unie úplný zákaz testování kosmetických přípravků a jejich součástí na zvířatech.

Neexistuje žádný obecný požadavek, aby veganská kosmetika měla specifická označení jako Vegan Trademark, V-Label nebo V-Mark. Mnoho společností se však rozhodlo je umístit na obaly, aby zákazníkům usnadnily identifikaci veganských produktů a zvýšily transparentnost komunikace se spotřebiteli. Stojí za to věnovat pozornost takovému označení, ale také si přečíst složení, abyste se ujistili, že produkt je v souladu s vašimi vlastními preferencemi a hodnotami.

Ingredience veganské kosmetiky

Veganská kosmetika je vytvořena bez použití složek živočišného původu. Jejich složení je založeno na rostlinných, minerálních nebo syntetických látkách. Mohou obsahovat složky jako rostlinné oleje, rostlinné vosky, rostlinné a bylinné extrakty, minerální soli, syntetické vitamíny a mnoho dalších složek rostlinného nebo syntetického původu, které jsou v souladu s filozofií veganství. Veganská kosmetika zahrnuje mnoho různých typů produktů péče o pleť a vlasy, stejně jako produkty osobní péče a barevnou kosmetiku.

Veganská kosmetika je vytvořena bez použití složek živočišného původu. Jejich složení je založeno na rostlinných, minerálních nebo syntetických látkách. Mohou obsahovat složky jako rostlinné oleje, rostlinné vosky, rostlinné a bylinné extrakty, minerální soli, syntetické vitamíny a mnoho dalších složek rostlinného nebo syntetického původu, které jsou v souladu s filozofií veganství.

 • Rostlinné oleje, jako je kokosový, jojobový, arganový a olivový, se často používají jako hydratační a změkčující složky v pleťových krémech, tělových mlékách a vlasových olejích.
 • Rostlinná másla zahrnují: bambucké máslo, kakao, cupuacu a kokos jsou bohaté na výživné a regenerační složky, které se používají k hydrataci a výživě pokožky.
 • Rostlinné extrakty jako aloe, heřmánek, měsíček a zelený čaj se přidávají do kosmetiky kvůli zklidňujícím, hydratačním a protivráskovým vlastnostem sóji.
 • Esenciální oleje jako máta, pomeranč nebo rozmarýn se přidávají do mnoha produktů péče o tělo a vlasy.
 • Rostlinné vosky jako karnaubský, sójový nebo kandelilový vosk se používají k péči o rty, do tělových mlék a hydratačních krémů.
 • Výtažky z ovoce a zeleniny, např. aloe, vodní meloun, okurka nebo výtažek z mrkve, které jsou bohaté na vitamíny a živiny, používané v přípravcích pro péči o pleť a vlasy.
 • Rostlinné proteiny, jako jsou pšeničné, sójové a rýžové proteiny, se přidávají do produktů vlasové péče, aby vlasy posilovaly, vyživovaly a chránily.
 • Rostlinný glycerin je přírodní složka, která se často používá v produktech péče o pleť, aby poskytla pleti optimální hydrataci a jemnost. Glycerin je bezbarvá, mírně sladká látka bez zápachu, která je při pokojové teplotě hustá kapalina. Je to organická sloučenina patřící do skupiny polyhydroxyalkoholů. Glycerin rostlinného původu se získává zmýdelněním tuků.
 • Ovocné kyseliny (AHA), jako je kyselina glykolová (z třtinového cukru), kyselina mandlová (z hořkých mandlí) a kyselina šikimová (z badyánu), se používají v produktech chemického peelingu k odlupování odumřelých kožních buněk a zlepšení textury pokožky.
 • Rostlinné detergenty, například ty odvozené z kokosu: Cocamidopropyl Betaine, Decyl Glucoside nebo Coco Glucoside, které jsou šetrné k pokožce a vlasům, jsou široce používány v přípravcích na mytí těla, obličeje a vlasů.
 • Minerály, jako je oxid zinečnatý a oxid titaničitý, se používají v přípravcích na opalování kvůli jejich ochranným vlastnostem proti UV záření, kosmetické jíly, jako je bílý, růžový a zelený jíl, se používají v pleťových maskách a dalších produktech pro péči o pleť díky svým čisticím a výživným vlastnostem.
 • Vitamíny mohou pocházet z přírodních rostlinných zdrojů nebo mohou být syntetizovány v laboratořích. Nejčastěji používané vitamíny jsou: E, C, B5 (panthenol), B3 (niacinamid) a A (retinol), které mají mj. protiradikálový, protivráskový, hydratační a zklidňující účinek na pokožku.

Výběr správné kosmetiky

Výběr správné veganské kosmetiky může být snadný, pokud víte, co hledat. Zde je několik kroků, které vám pomohou vybrat ty správné produkty:

Čtěte štítky. Zkontrolujte složení vaší kosmetiky, abyste se ujistili, že neobsahuje složky živočišného původu.

Seznamte se s přísadami. Seznamte se s jednotlivými složkami, abyste pochopili, jak ovlivňují vaši pokožku a zda jsou kompatibilní s vašimi preferencemi. Pamatujte, že rostlinné složky často způsobují nežádoucí reakce na pokožce. Stejně jako u tradiční kosmetiky mohou veganské přísady způsobovat alergie nebo podráždění.

Určete si své potřeby. Zvažte aktuální potřeby své pleti, vlasů a nehtů. Vybírejte přípravky, které jim zajistí požadovaný efekt – ať už jde o hydrataci, prevenci akné, redukci vrásek či další.

Testujte produkty. Pokud je to možné, otestujte produkty před nákupem, abyste ověřili jejich účinnost a kompatibilitu s vaší pokožkou. Mnoho obchodů nabízí vzorky nebo výběr malých testerů.

Zohledněte ekologické hodnoty. Pokud je pro vás ekologie důležitá, věnujte pozornost balení produktů a postupům výrobců ohledně udržitelnosti a ochrany životního prostředí.

Pamatujte, že každá pleť je jiná, takže možná budete muset experimentovat s různými produkty, dokud nezjistíte, co pro vaši pleť funguje nejlépe. Díky zvyšující se dostupnosti veganské kosmetiky na trhu můžete najít široký výběr produktů, které splňují různé potřeby a preference.

Přírodní kosmetika nemusí být veganská

Stojí za zmínku, že ne všechny veganské produkty jsou přírodní nebo organické. I když existují určité podobnosti mezi přírodní a veganskou kosmetikou, nejsou stejné. Přírodní kosmetika může obsahovat přírodní minerální, rostlinné a živočišné složky, které nebyly výrazně chemicky upravovány. Mohou obsahovat přísady, jako je mléko, med nebo včelí vosk, které nejsou veganské.

Mnoho kosmetických značek se však rozhodlo spojit vlastnosti veganské a přírodní kosmetiky a vytvořit produkty, které jsou jak bez přísad živočišného původu, tak na bázi přírodních rostlinných nebo minerálních látek. Tato kosmetika může být atraktivní pro lidi, kteří hledají produkty, které jsou také v souladu s veganskými hodnotami a využívají přírodní ingredience.

NEWSLETTER