banner Cupuacu

Vše, co potřebujete vědět o vlasové péči

Stejně jako pokožka, i vlasy potřebují podobnou péči. Povrch vlasu tvoří šupiny, tedy ploché a bezbarvé buňky. Jejich úkolem je chránit vlasy před poškozením a nepříznivými povětrnostními vlivy. Pórovitost označuje míru, do jaké jsou tyto šupiny na povrchu nakloněny. Často jde o geneticky podmíněnou vlastnost, ale může také záviset na typu péče a kadeřnických ošetření, které provádíme.

Podle stupně poréznosti vlasu by měl být použit přiměřeně pestrý podíl proteinů, zvlhčujících látek a změkčovadel, tedy složek se stavebními, hydratačními a ochrannými vlastnostmi.

Jaká jsou základní pravidla vlasové péče?

V péči o vlasy je nezbytné zaměřit se nejen na čistící funkci, ale také na kondicionační a ochrannou funkci. Šampon sám o sobě nemůže všechny tyto úkoly efektivně plnit. Použitím různých kosmetických receptur můžeme ovlivnit vlas nejen na povrchu, ale i v jeho hlubších vrstvách. Rituál péče o vlasy je vytvářen různými faktory. Stojí za to podívat se na význam nejdůležitějších z nich:

• teplota vody: je důležitá pro jednotlivé fáze péče. Ohledně péče o vlasy platí obecné pravidlo, že čím pozdější fáze péče o vlasy je, tím by měla být voda chladnější. Čím nižší je teplota vody, tím snáze se vlasové kutikuly uzavírají. Vyhněte se však použití velmi horké a velmi studené vody, aby nedošlo k podráždění pokožky hlavy.

• pravidlo praktičnosti: při zesílení kondicionérového efektu přidáním kondicionéru před mytím vlasů byste měli péči začít s přípravky, které se snáze smývají šamponem, a konče přípravky, které jsou bohatší na konzistenci a obsahují větší množství změkčovadel. Budeme tak moci efektivněji vybudovat na vlasech ochranný film, aniž bychom je přetěžovali.

• práce s vůní: používání kosmetiky navoněné stejnou kompozicí vůně zvyšuje smyslový zážitek a činí rituál příjemnějším. Pro prodloužení výdrže vůně se proto do vlasové péče vyplatí zařadit i neoplachovatelné přípravky, které kromě pečující funkce zachovávají vůni.

Proč se vyplatí budovat rituály šité na míru vašemu typu vlasů?

Každodenní péče a používání různých kosmetických přípravků pro mytí, výživu a styling může ovlivnit poréznost vlasů a vést ke změnám v jejich struktuře. Faktory jako vysoká teplota, UV záření, chemikálie nebo mechanické tření mohou vlasovou kutikulu poškodit a v extrémním případě vést až k degradaci jejich struktury. Proto je správná péče a vhodný výběr aktivních látek zásadní pro posílení přirozené ochranné bariéry vlasu a kontrolu vstřebávání těchto látek. Vícefázový charakter rituálu závisí na stupni poškození vlasů. Čištění a kondicionování jsou stálými prvky každého vlasového programu. Při vytváření vlastních kombinací vlasové kosmetiky se vyplatí připomenout základní pravidla vědomé péče o vlasy.

  1. Šampon by měl ladit nejen s vlasy, ale i s vlasovou pokožkou. Kromě peelingu je to jediný přípravek, který si poradí s vlasovou pokožkou.
  2. Masky a kondicionéry jsou primárně zodpovědné za stav vlasového stvolu. Neočekávejte, že šampon bude sám o sobě fungovat jako čisticí i kondicionér.
  3. Kondicionéry a masky nenahradí účinky šamponu. Díky specializovaným systémům kondicionérů a dalších účinných látek doplňují receptury kondicionérů a masek defekty ve vlasové struktuře a zároveň na nich vytvářejí ochranný nános.

Jak pečovat o vlasy s nízkou, střední a vysokou pórovitostí?

I když jsou naše vlasy jiné, mimo jiné: pórovitost, jejich fyziologická struktura je podobná, což znamená, že mají také podobné potřeby péče. Nejdůležitějšími složkami, které hrají důležitou roli v péči o vlasy, jsou proteiny, změkčovadla a zvlhčovadla. Tyto tři skupiny účinných látek se nacházejí ve vlasové kosmetice, které lze rozdělit na:

  • produkty s proteiny – používají se k obnově a posílení vlasů,
  • produkty se změkčovadly – určené k ochraně a ochraně vlasů před ztrátou vlhkosti a škodlivými vnějšími faktory,
  • produkty se zvlhčujícími látkami – poskytují hydrataci. Udržování správné rovnováhy mezi proteiny, změkčovadly a zvlhčovadly je základem účinné péče o vlasy.

 

VLASY S VYSOKOU PÓROVITOSTÍ

  • mají šupiny, které jsou nepravidelně umístěné
  • jsou náchylnější k poškození
  • jsou citlivé na změny teploty a vlhkosti vzduchu
  • bez řádné péče mohou být matné, drsné a křehké
  • často se vyskytují u lidí, kteří si pravidelně barví nebo odbarvují vlasy
  • oblíbené mezi častými uživateli žehliček a fénů
  • typické pro lidi s kudrnatými vlasy
  • schnou různou rychlostí, což může vést k roztřepeným konečkům a snadné lámavosti

 

VLASY SE STŘEDNÍ PÓROVITOSTÍ

  • nemají vlastnosti typické pro vlasy s vysokou nebo nízkou porézností
  • často jde o vlasy, jejichž původní pórovitost byla snížena díky správné péči nebo zvýšena chemickými úpravami
  • obvykle zvlněné
  • nejsou ani příliš suché, ani příliš hladké
  • jejich styling a aranžování jsou poměrně snadné
  • může někdy způsobit problémy s krepatěním a česáním

 

VLASY S NÍZKOU PÓROVITOSTÍ

  • vyznačují se těsně uspořádanými šupinami
  • jsou odolné proti poškození
  • je obtížné je stylizovat
  • přebytečné produkty je mohou zatížit, což vede ke ztrátě lesku a pružnosti
  • schnou pomalu a při nesprávné péči mohou vypadat „poddajně“.

 

 

 

❕ Pro zlepšení stavu vlasů s vysokou pórovitostí je nejlepší používat aktivní látky, jako jsou proteiny, které vyplňují mezery v keratinu, a změkčovadla, tedy oleje, které uhladí a zvýší pružnost vlasů.

❕ Pro vlasy se střední pórovitostí doporučujeme péči založenou na převaze proteinových složek s přídavkem zvlhčujících látek. Tato kombinace poskytne nejlepší vyhlazující efekt.

❕ Pro vlasy s nízkou pórovitostí doporučujeme péči založenou na dominanci složek ze skupiny zvlhčujících látek s hydratačními vlastnostmi a přídavkem proteinů.

 

 

Jak zohlednit péči o pokožku hlavy při mytí vlasů?

Nedílnou součástí péče o vlasy je péče o vlasovou pokožku. Správně zvolené šampony s obsahem hydratačních a regeneračních složek podporují její správné fungování. Vyplatí se umýt vlasy dvakrát šamponem, abyste se plně postarali o jejich stav. První mytí účinně odstraňuje nečistoty, přebytečný maz a kosmetické zbytky, což umožňuje lepší čištění vlasové pokožky. Druhé mytí umožňuje aktivním složkám proniknout hlouběji do struktury vlasu, což napomáhá jeho výživě. Díky tomuto typu péče jsou vlasy svěží, lesklejší a méně náchylné k zátěži. Pravidelné používání peelingu pokožky hlavy účinně odstraňuje odumřelé buňky, přebytečný kožní maz a zbytky kosmetiky. Navíc jemné masírování pokožky během pečujících procedur stimuluje krevní oběh, což podporuje lepší vstřebávání živin. Použití vlažné vody a přizpůsobení frekvence mytí individuálním potřebám umožňuje optimální hydrataci zajišťující zdravý vzhled vlasů a vlasové pokožky.